Ekoturystyka

Ekoturystyka to powrót do źródeł turystyki, która szanuje środowisko naturalne i dziedzictwo kulturowe oraz przynosi korzyści lokalnej społeczności. To filozofia podróżowania w odpowiedzialny i przyjazny dla przyrody sposób,
z szacunkiem dla miejscowych tradycji, kultury i otoczenia, podróżowania nastawionego na współistnienie człowieka i natury.

I właśnie ta równowaga pomiędzy człowiekiem a naturą jest naszą codzienną inspiracją do tworzenia i rozwijania tego miejsca.
Dlatego w Artystyce doświadczysz odpoczynku od cywilizacji, głębokiej ciszy, ciemności nocy, zobaczysz rozgwieżdżone niebo, odnajdziesz kontakt ze sobą, z innymi, z naturą.

 • życie w nurcie eko

Już sam wybór miejsca do życia - na wsi, w górach, w odosobnieniu - oznaczał dla nas bliższy kontakt z naturą i zwrot ku ekologii. Jednak nie wszystkie „zielone” rozwiązania, które dziś stosujemy, były dla nas oczywiste i dostępne, kiedy rozpoczynaliśmy naszą przygodę z domem w 2005r. Wprowadzaliśmy je (i ciągle wprowadzamy) stopniowo, w miarę poszerzania się naszej świadomości ekologicznej, kulinarnej, postępującego remontu i dostępności produktów i urządzeń.

 • ekologicznie i lokalnie

Jesteśmy entuzjastami ekologii i dobrych smaków, dlatego nasza kuchnia opiera się na lokalnych, sezonowych produktach naturalnych, ziołach
z ogródka i egzotycznych dodatkach. Gotując, korzystamy ze składników podstawowych, jak najmniej przetworzonych, bez sztucznych dodatków,
w większości posiadających certyfikat ekologiczny lub pochodzących
z lokalnych upraw.
Menu dopasowujemy do indywidualnych potrzeb gości. 
(kuchnia wegetariańska, wegańska lub tradycyjna)

Czytaj więcej w zakładce kuchnia

 • świadome zakupy

Staramy się kupować lokalnie (wspierając rolników i sprzedawców w najbliższej okolicy) i odpowiedzialnie, czyli w taki sposób by w jak najmniejszym stopniu negatywnie wpływać na środowisko. Używamy płóciennych toreb, planujemy zakupy tak, by jak najrzadziej jeździć do miasta, wodę kupujemy w zwrotnych szklanych butelkach i wnikliwie studiujemy etykiety produktów, tak by nie zawierały chemicznych dodatków.

 • środki czystości

Do czyszczenia naszego domu używamy środków naturalnych, przyjaznych dla środowiska, które nie wydzielają szkodliwych dla zdrowia i atmosfery gazów, nie zanieczyszczają wód gruntowych. Stosujemy sodę oczyszczoną, ocet, orzechy indyjskie, kule piorące, sól, cytrynę, szare mydło i olejki eteryczne oraz inne ekologiczne środki czystości. Nie wywołują one reakcji alergicznych, sprawiają, że dom jest bezpiecznym miejscem również dla dzieci i co ważne w 100% ulegają biodegradacji.

 • woda

Nasza woda pochodzi z własnego ujęcia, jest miękka i delikatna w smaku, co bezpośrednio wpływa nie tylko na jakość kawy, herbaty i potraw, ale też na miękkość skóry po kąpieli, czy zmniejszoną ilość środków czyszczących używanych w naszym domu. Lubimy smak tej wody tak bardzo, że na wyjazdy do Wielkiego Miasta zabieramy ze sobą odpowiedni zapas. Niestety nie da się (jeszcze) tego samego zrobić z powietrzem :) Aby oszczędnie gospodarować wodą zainstalowaliśmy w toaletach spłuczki z podwójnymi przyciskami (pozwalają zużywać o połowę mniej wody), prysznice zamiast wanien, a ze zmywarki i pralki korzystamy wtedy kiedy są pełne. Co istotne, woda do naszego domu płynie ze źródła pod swoim własnym ciśnieniem (różnica wzniesień), dlatego zużywamy mniej energii, a woda jest w domu, nawet jeśli nie ma w nim prądu.

 • oszczędzanie energii

W całym domu rozmieściliśmy w wygodnych miejscach wyłączniki światła
tak aby zachęcić wszystkich do częstego z nich korzystania i jednoczesnego oszczędzania energii. Namawiamy też do wyłączania niepotrzebnych w danym momencie ładowarek do telefonów i laptopów. Lodówka i zamrażarka mieszka w naszej spiżarni, gdzie cały rok panuje niższa temperatura, przez co urządzenia mogą pracować wydajniej, zużywając mnie prądu.

 • energia odnawialna

Na południowej połaci dachu umieściliśmy 4 próżniowe kolektory słoneczne, które w skali roku pozyskują ok. 60% energii potrzebnej do ogrzania ciepłej wody użytkowej. Kolektory współpracują z systemem centralnego ogrzewania, którego centrum stanowi ekologiczny kocioł na paliwo stałe, zgazowujący drewno. W okresach przejściowych w roku używamy dwóch kominków, z których jeden wykorzystuje akumulacyjne właściwości obudowy szamotowej co charakteryzuje się długim i jednostajnym oddawaniem ciepła (kominek w apartamencie Studio).  Spalanie drewna wykazuje tzw. zerową emisją CO2, a popiół jaki otrzymujemy w wyniku opalania domu drewnem, wykorzystujemy jako naturalny nawóz w naszym ogrodzie. 

 • segregacja śmieci

Prosimy naszych gości o segregowanie odpadków. Starannie wyselekcjonowane odpadki wywozimy do skupu, dzięki czemu mamy pewność, że trafiają w odpowiednie miejsce i są dalej przetwarzane.

W naszym domu znajdziecie podział na odpady:

- organiczne (poddane kompostowaniu) – obierki, łupiny, resztki warzyw, fusy
- plastik – butelki typu PET
- folię miękką – woreczki foliowe, opakowania miękkie
- szkło – butelki, słoiki
- metal- w tym aluminiowe puszki
- tetra-paki i papier kolorowy powlekany
- papier, karton
- baterie, żarówki, nakrętki plastikowe

 • oczyszczalnia ścieków

Ze względu na żywotność dobroczynnych bakterii w przydomowej oczyszczalni ścieków stosujemy wyłącznie papier toaletowy z recyklingu. Brak używania środków chemicznych również służy im i środowisku.

 • ogród

W naszym sadzie znajdziecie stare odmiany drzew owocowych (śliwy, grusze i jabłonie), w ogrodzie dużą ilość aromatycznych ziół i rodzime, wiejskie kwiaty, a w warzywniaku ekologicznie uprawiane warzywa i krzewy owocowe. Stosujemy jedynie naturalne metody uprawy wg zasad biodynamiki.  Żadnych pestycydów!

 • eko chleb

Pieczenie ekologicznego chleba stało się naszą codzienną praktyką od kiedy 4 lata temu zostaliśmy obdarowani przez znajomych tradycyjnym zakwasem łemkowskim. Podobno im zakwas starszy tym lepszy, mocniejszy. Pielęgnujemy go jak skarb, regularnie karmimy, a chętnych gości obdarowujemy i zakwasem, i przepisem na chleb. Na życzenie przeprowadzamy warsztaty wygniatania chleba , tak by pod naszym okiem przećwiczyć teorię w praktyce.

 •  fair trade  

Kawa, kakao, cukier trzcinowy czy herbata to produkty, których nie można uprawiać w naszej strefie klimatycznej. Dbamy o to, by pochodziły ze sprawiedliwego handlu. Znak „fair-trade” gwarantuje, że godziwe wynagrodzenie za dany produkt trafiło do lokalnych rolników i producentów, a nie do koncernów przemysłowych. Dla nas to istotna różnica.