Pracownia

To właśnie stodoła, jej doskonale zachowana drewniana konstrukcja, ściana z ręcznie łupanego piaskowca i skosy poddasza ze świerkowego gontu, zachwyciły nas, kiedy po raz pierwszy zobaczyliśmy nasze przyszłe siedlisko. Stodoła z początku XX w. wymagała adaptacji, doprowadzenia mediów i wyposażenia, ale nie gruntownej przebudowy (w odróżnieniu od domu). Większość prac adaptacyjnych przeprowadziliśmy własnoręcznie.

Powstała tu pracownia ceramiczno-rzeźbiarska z dużym elektrycznym piecem do wypału ceramiki, gazowym piecykiem raku, kołem garncarskim i paką z zapasem wielu gatunków glin. Posługujemy się szkliwami w około 50-ciu kolorach wypalanych w różnych temperaturach. Każdego lata organizujemy autorskie plenery ceramiczne, a w ciągu roku weekendy z ceramiką. Zajęcia odbywają się w pracowni i przy stołach na łące z otwartym widokiem na góry.

Najwięcej miejsca w stodole przeznaczyliśmy na część warsztatową,
w której prowadzone są zajęcia rozwojowe, psychologiczne, ruchowe
(m.in. joga, tai-chi, taniec i warsztaty Stowarzyszenia Artystyka). Niepowtarzalny klimat wnętrza tworzą stare drewniane belki konstrukcyjne, szerokie deski podłogowe, ściana z luster i duże przeszklenie z widokiem na góry. Znajdziecie tu miły kącik do medytacji z kolorowymi poduchami wypełnionymi ekologiczną łuską gryczaną (uszytymi przez Babcię Dankę) oraz biblioteczkę czasopism i książek o sztuce. W rogu sali znajduje się łazienka z prysznicem.

Z poddasza pracowni wydzieliliśmy dwuosobowe Pokoje Bawełniane
które od wspólnej przestrzeni oddzielone są ściankami i bawełnianymi zasłonami. To tu nocuje większość letnich grup warsztatowych,
których uczestnicy dzięki integracyjnemu charakterowi miejsca, szybko zaprzyjaźniają się między sobą.

Pracownia funkcjonuje w pełni w miesiącach ciepłych (od czerwca
do września), a na resztę roku przenosi się do domu. W najbliższych
planach mamy zaizolowanie i ogrzewanie części ceramiczno-rzeźbiarskiej,
a "docelowo" - nasze ulubione słowo :) - całej stodoły.